Uniwersalność i prostota pomiarów

Japońska firma Rigaku wprowadziła na rynek nowy dyfraktometr o nazwie SmartLab SE. Jest to uniwersalny dyfraktometr, umożliwiający prowadzenie pomiarów próbek proszkowych oraz cienkich warstw, z wbudowanym inteligentnym systemem sterowania i obróbki danych o nazwie SmartStudio II. Szybki system justowania optyki rentgenowskiej, za pomocą siedmiu silników krokowych pozwala na niezależność konstruowania dowolnych konfiguracji optyki.

Goniometr 4-osiowy zapewnia realizację dowolnych eksperymentów z zakresu dyfrakcji rentgenowskiej. Podstawowym atutem dyfraktometru jest nowy detektor Hypix400, który jest detektorem dwuwymiarowym 2D typu HPA (Hybrid Pixel Array) o powierzchni czynnej 400mm2. Takie parametry detektora umożliwiają bardzo szybki pomiar, niezbędny w przypadku pomiarów temperaturowych „in situ”, jak również w przypadku tradycyjnie, długotrwałych pomiarów np. figur biegunowych itp. Detektor może pracować jako „zero wymiarowy”, 0D oraz „jednowymiarowy” 1D. Czas odczytu detektora to 3,7ms. Dyfraktometr może być wyposażony w cały szereg przystawek:

  1. Przystawki temperaturowe firmy Anton Paar (typu: TTK,CHC,BTS,DHS,HTK)
  2. Unikalną przystawkę DSC do pomiaru efektów cieplnych, równocześnie z pomiarami dyfrakcyjnymi
  3. Przystawki do mikrodyfrakcji
  4. Monochromatory germanowe do wiązki równoległej
  • System CBO jest opatentowanym rozwiązaniem firmy Rigaku pozwalającym na szybką zmianę optyki z optyki Bragg-Brentano (BB) na optykę wiązki równoległej (PB). Zmiana optyki polega na zastąpieniu jednej szczeliny drugą oraz modyfikację oprogramowania. Geometria wiązki równoległej jest uzyskiwana za pomocą parabolicznego zwierciadła wielowarstwowego. Dołączenie dodatkowego modułu CBO-F umożliwia skupienie wiązki równoległej za pomocą wiązki kapilar grafitowych do plamki o średnicy 0,4mm na powierzchni analizowanej próbki. Dzieki temu rozwiązaniu możliwa jest analiza dyfrakcyjna małych obszarów na powierzchni niejednorodnych próbek. Uniwersalność dyfraktometru polega na bardzo szybkiej wymianie przystawek i konfiguracji urządzenia.

    1. Wysokość źródła,
    2. Kąt źródła,
    3. CBO,
    4. Optyka,
    5. Wysokość szczeliny,
    6. Powierzchnia próbki,
    7. Kąt detektora

Parametry dyfraktometru proszkowego SmartLab SE

Generator promieni rentgenowskichMoc generatora3kW
Napięcie20 - 60kV
Natężenie2 - 60mA
GoniometrTypPionowy
Promień300mm, 105 - 300mm zmienny dla pomiarów 2D
Minimalny krokΘs: 0,0001°, Θd: 0,0001°
Θs, Θd, opcjonalnie 2Θχ, Rx, Ry, X, Y, Z, χ, φ, α, β
Automatyczne justowanie optykiBragg-Brentano
Wiązka rónoległa (Parallel beam)
Metoda Debye-Scherrer
Micro-area diffraction
Stress/texture
In-plane diffraction
SAXS/USAXS
Komory próżniowe
DetektorHyPix-400Licznik pikselowy
Rozmiar piksela: 100 x 100µm
D/teX Ultra 250Licznik paskowy
Szerokość paska: 75µm
Wymiennik ciepłaPołożenieZewnętrzny
NośnikPowietrze lub woda wodociągowa