Prasy laboratoryjne mają wszechstronne zastosowanie w procesie przygotowania próbek. Szczególne znaczenie mają takie prasy w analizie rentgenofluorescencyjnej spektrometrii IR czy w analizie barw. Prasowanie pozwala uzyskać reprezentatywne próbki lite z materiałów proszkowych. W zależności od ilości przygotowywanych próbek nasza firma proponuje prasy ręczne (kilka do kilkunastu próbek dziennie) lub automatyczne i półautomatyczne (kilkadziesiąt próbek dziennie).

Nasza oferta pras ręcznych obejmuje cały zakres najczęściej stosowanych nacisków od 10 do 250kN. Dzięki stosunkowo wysokiej przestrzeni roboczej możemy stosować różnego rodzaju matryce do prasowania o średnicach wyprasek (próbek) od 10 do 40mm (lub więcej). Matryce są wykonane ze stali narzędziowej lub posiadają część tłoka wykonaną z węglika wolframu. Uzupełnieniem naszej oferty są prasy do prasowania na gorąco: LPR-10T oraz LPR-25T o naciskach odpowiednio 10 i 25kN oraz prasa do badania udarności szkła.

Prasy półautomatyczne i automatyczne wyposażone są w sterownik elektroniczny kontrolujący pracę pompy hydraulicznej, pracę zaworów oraz sterujący czasem prasowania. W prasach automatycznych wyciskanie próbki następuje automatycznie po prasowaniu. Prasy półautomatyczne wymagają ręcznego wyciskania próbki.

Tabela porównawcza pras półautomatycznych i automatycznych

ParametrLPP (półautomatyczna)LPA (automatyczna)
Wymiary(300x300x1500h)mm(260x260x1500h)mm
Masa200kg250kg
Zasilanie230 lub 400V
Pobierana moc1,4 lub 2,2kW
DociskŚruba ręczna
Nacisk maksymalny400kN (ok. 40 ton)
Skok siłownika40mm
Maksymalny czas prasowania120 sekund
Odczyt naciskuelektroniczny
Ustawienia czasu prasowaniaelektroniczne